• Το Αθλητικό Σωματείο Ποδηλασίας Castello Rosso ιδρύθηκε το 2012, έχει έδρα τον Δήμο Καρύστου Ν. Ευβοίας, στεγάζεται στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Αθλητικού Κέντρου Καρύστου «Π. Μώρος» και είναι εγγεγραμμένο ως μέλος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.).

• Σκοπός μας είναι  η διάδοση, η ανάπτυξη και προαγωγή του αθλήματος της ποδηλασίας, μέσα στα πλαίσια του αθλητικού πνεύματος και της αγωνιστικής άμιλλας μεταξύ των αθλητών. Η επίτευξη της αναγνώρισης και προβολής της ποδηλασίας ως αθλήματος, στα πλαίσια της Ολυμπιακής Ιδέας.

• Οι αθλητές από το αγωνιστικό τμήμα συμμετέχουν σε Πανελλήνιους Διασυλλογικούς αγώνες σε όλη την Ελληνική Επικράτεια, στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα που διοργανώνει η Ε.Ο.Π. και στα τοπικά Πρωταθλήματα.

• Ο αθλητικός τουρισμός αποτελεί εναλλακτική μορφή τουρισμού. Οι δραστηριότητες του είναι στενά συνδεδεμένες με την αναψυχή και την επαφή μας με το φυσικό περιβάλλον όπου γίνεται μέσα από πολλές αθλητικές δραστηριότητες. Εδώ θα μας απασχολούν οι εξορμήσεις στην φύση με την ορεινή ποδηλασία η οποία δεν έχει ανταγωνιστικό χαρακτήρα.

3° MTB OPEN CUP ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ 2012
    3° MTB OPEN CUP ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ 2012 Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι αθλητές της Ποδηλατικής Ομάδας Καρύστου «Castello Rosso» στον αγώνα ορεινής ποδηλασίας του Π.Ο.Σ. «ΠΡΩΤΕΑΣ» την Κυριακή 21 Οκτωβρίου στα Κανάκια της Σαλαμίνας.
    Η διαδρομή των 11 χλμ ολοκληρώθηκε σε 47’ λεπτά από τον Νίκο Τριανταφύλλη ο οποίος τερμάτισε στην 5η θέση και σε 49’ λεπτά από τον Ανδρέα Γουλέτα ο οποίος τερμάτισε στην 7η θέση.

• 16/09/2012
    ΤΟΠΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ MTB Ε.ΠΟ.Σ.Κ. 2012
    ΤΟΠΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ MTB Ε.ΠΟ.Σ.Κ. 2012 Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Παμπαίδες της Ποδηλατικής Ομάδας Καρύστου «Castello Rosso» στο Τοπικό Πρωτάθλημα MTB της Ε.ΠΟ.Σ.Κ. το οποίο διεξήχθη την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου στο Άλσος της Νέας Φιλαδέλφειας.
    Ο αγώνας ήταν τύπου Σιρκουί 11 χλμ (8 στροφές x 1,4 χλμ) και διάρκειας 40’ λεπτών. Στην κατηγορία των Παμπαίδων ο Ανδρέας Γουλέτας κατέκτησε την 10η θέση και ο Νίκος Τριανταφύλλης την 11η θέση του Τοπικού Πρωταθλήματος των Αθηνών.